Uwolnij swoje ręce. Pracuj bezpieczniej, szybciej, lepiej.


RealWear HMT-1 to urządzenie amerykańskiego producenta optycznych wyświetlaczy montowanych na głowie z Vancouver. Producent za cel postawił sobie stworzenie urządzenia o możliwościach tabletu sterowanego bez użycia rąk, tylko mowy i gestów. Można je używać w miejscach mokrych, zakurzonych, gorących, niebezpiecznych i ekstremalnych warunkach przemysłowych. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD, kamerę, mikrofon, głośniki, akcelerometr, magnetometr i żyroskop oraz moduł bluetooth i WiFi. W pełni wytrzymałe urządzenie, opcjonalnie montuje się w kasku ochronnym lub czapce i może być noszone z okularami ochronnymi lub okularami korekcyjnymi. Wybór akcesoriów przy pomocy których zamontujemy urządzenie nasobne zależy od warunków wykonywanej przez nas pracy i obowiązujących wymogów BHP.


RealWear HMT-1 pracuje w systemie operacyjnym Android w wersji 8.1, który umożliwia dostęp do obszernej listy przeważnie darmowych aplikacji. Zaletą urządzenia jest liczba wspieranych języków, których jest 12:
          • angielski,         • portugalski,
• polski• rosyjski,
• niemiecki• chiński (mandaryński),
• hiszpański• japoński,
• francuski• koreański,
• włoski, • tajski

Wygląd i wykonanie

Prezentowany monokular sprawia wrażenie solidnego urządzenia, oprócz dobrej jakości materiałów urządzenie posiada certyfikaty wytrzymałości IP66 i MIL-STD-810G. Pierwszy to stopień szczelności obudowy, który zapewnia całkowitą ochronę przed kurzem i silnymi strumieniami wody, drugi to standard militarny oznaczający odporność m.in. na upadki, wibracje, wodę, temperaturę, ciśnienie czy promieniowanie. Producent zapewnia, że urządzenie jest odporne na upadki z wysokości 2 metrów i działa w temperaturach od -20 do 50° Celsjusza.
Zaletą urządzenia jest łatwe dopasowanie do głowy użytkownika, przy pomocy przegubowego ramienia na którym zamontowany jest wyświetlacz. Możemy go dowolnie wyregulować do najbardziej optymalnej dla nas pozycji. RealWear HMT-1 to urządzenie asystujące podczas prowadzonych prac dlatego nie powinno ograniczać pola widzenia otoczenia i dostarczać uczucia dyskomfortu.
Użytkowanie

Sterowanie urządzeniem odbywa się wyłącznie przy pomocy komend głosowych i gestów np. ruchów głowy. Przeważnie polega ono na stanowczym i wyraźnym wypowiadaniu komend, które w większości pokrywają się z tekstem widocznym na ekranie. W razie problemów z znalezieniem potrzebnej komendy należy powiedzieć „Pokaż pomoc” i zostanie wyświetlona lista poleceń aktywnych w bieżącym widoku. Z urządzeniem szybko oswajamy się i jego obsługa jest intuicyjna. Sterowanie klawiaturą ekranową, odbywa się przy pomocy komend głosowych i gestów. Wpisywanie każdej litery odbywa się pojedynczo. Sterując głosowo wypowiadamy wyraz, którego pierwszą literę chcemy umieścić. Sterowanie gestami polega na ruchach głowy i przewijaniu listy znaków. Urządzenie może być dostosowane dla dominującego oka po prawej lub lewej stronie. Czynność ta nie wymaga od nas wymontowywania podzespołów, wystarczy jedynie odwrócić urządzenie i zmienić pozycję przegubowego ramienia z ekranem LCD. Zamontowany wyświetlacz 0.33” o rozdzielczości 854 x 480 choć niewielki to wystarcza do swobodnego korzystania. Według producenta zastępuje 7” tablet, który trzymany w ręku. Jeśli chodzi o zamontowany mikrofon to jest wystarczająco czuły i daje sobie radę gdy mówimy cicho w normalnym otoczeniu i głośniej np. przy hałaśliwej maszynie produkcyjnej. Producent wskazuje, że HMT-1 reaguje na polecenia głosowe z 98% dokładnością, nawet jeśli poziom hałasu otoczenia osiągnie 95 dB. Wskazany poziom czułości zapewnia bezproblemową pracę, nawet w ekstremalnych warunkach. Urządzenie wyposażone jest w głośniki, których zakres głośności możemy regulować z pozycji systemu operacyjnego. Użytkownik może poprzez gniazdo jack-audio 3,5 mm podłączyć dowolne słuchawki. Producent zaleca jednak stosowanie zaprojektowanych przez niego słuchawek z redukcją szumu.

Wyposażenie

Z zakupionym urządzeniem HMT-1 otrzymujemy ładowarkę USB typu C, pasek na głowę do użytku bez czapki/kasku oraz klipsy do czapki/kasku. Producent przewidział szeroką gamę akcesoriów wyposażenia dodatkowego w zależności od warunków i potrzeb pracownika. Jeśli chodzi o montaż urządzenia nasobnego to mamy do dyspozycji standardowy pasek, 3 punktowy pasek zakładany bezpośrednio na głowę lub na czapkę, czapkę z klipsem oraz kask MSA. Dodatkowe wyposażenie to również akcesoria podnoszące komfort takie jak: zapasowe baterie, ładowarka na 6 beterii, klips do paska, wkładki i słuchawki chroniące słuch, bezprzewodowa klawiatura z touchpad, bezprzewodowy projektor, ochronny futerał (case), karta pamięci MicroSD.

Bateria

Monokular został wyposażony w baterię Li-Ion o pojemności 3250 mAh, którą możemy ładować w urządzeniu lub ładowarce zewnętrznej. Akumulator zapewnia działanie urządzenia w czasie trwania pełnej zmiany bez konieczności jego wymiany. W przypadku konieczności możemy wykonać wymianę „na gorąco” (hot swap). Polega ona na wymianie zużytego i zamontowaniu nowego akumulatora bez konieczności wyłączania urządzenia. Producent umożliwia zakup dodatkowych baterii.

Szczegółowa specyfikacja

Platforma podstawowa / Funkcje System operacyjny Android 8.1.0 (AOSF) z funkcją RealWear WearHF™.
Chipset 8-rdzeniowy Qualcomm® Snapdragon™ 625 o  częstotliwości 2,0 GHz z Adreno™ 506 GPU - OpenGL ES 3.1 & OpenCL 2.0
Obsługiwane języki angielski, polski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, rosyjski, mandaryński chiński, japoński, koreański, tajski.
Pamięć 16 GB pamięci wewnętrznej / 2 GB RAM / gniazdo MicroSD
Dołączona aplikacja Document Navigator, aplikacja aparatu fotograficznego z czytnikiem kodów kreskowych, zapis wideo, odtwarzacz multimedialny
Łączność Bluetooth BT 4.1 LE (Low Energy)
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Śledzenie ruchu GPS i lokalizacja GPS, GLONASS, BeiDou, Qualcomm IZat™ Gen8C Lite
IMU 9-DOF (3-osiowy akcelerometr, magnetometr, oraz żyroskop), oprogramowanie wspomagające stabilizację
Bateria Pojemność Li-Ion 3250 mAh, ładowalna i demontowalna
Wytrzymałość baterii Pełna zmiana, z możliwością zamiany na gorąco (hot swap)
Charakterystyka fizyczna Waga 370 g
Wytrzymałość 2-metrowy upadek, IP66, MIL-STD 810G
Porty 3,5 mm audio, 1 mikro USB, 1 USB typu C
Ramię wyświetlacza 6-cio stopniowa regulacja zrealizowana poprzez przegubowe ramię, dedykowana dla wszystkich rozmiarów głowy, lewego lub prawego oka.
Wyświetlacz Typ Pole widzenia 20°, 1-metrowa stała ogniskowa, 24-bitowy kolorowy wyświetlacz LCD, 0,33 cala po przekątnej, widoczny na zewnątrz
Rozdzielczość WVGA (854x480)
Dźwięk Mikrofon 4 mikrofony cyfrowe z aktywną redukcją hałasu
Głośnik Głośnik wewnętrzny 91 dB
Multimedia Aparat 16 MP, 4-osiowa stabilizacja obrazu optycznego, PDAF z latarką LED.
Kamera Do 1080p przy 30fps. Kodeki: VP8, VP9 i obsługa kodowania sprzętowego dla H.264, H.265 HEVC.
Akcesoria Dołączone Ładowarka USB typu C, pasek na głowę do użytku bez czapki/kasku, klipsy do czapki/kasku.
Opcjonalne Baterie zapasowe, ładowarka na 6 akumulatorów, słuchawki douszne chroniące słuch sklasyfikowane na poziomie 33dB - redukcja hałasu (NRR), walizka z miękką nakładką, półsztywna walizka transportowa, zamienne paski górne i tylne poduszki, 3-punktowy pasek, twardy kask, czapka baseballowa z klipsami HMT-1, karta Micro SD
Dodatkowe Modem USB LTE, Plugfones™ (25 dB NRR w wkładkach dousznych)

Podsumowanie

RealWear HMT-1 to bez wątpienia urządzenie dla osób pracujących w trudnych warunkach przemysłowych, magazynowych czy serwisowych. Jego największymi atutami są: możliwość sterowania bez użycia rąk, wytrzymała konstrukcja, mocne parametry i wydajność urządzenia. Z pewnością jest to najbardziej odpowiednie urządzenie dla wymagających osób dostępne dziś na rynku monokularów.